reiki1  

  reikilogo2


   Ana SayfaİçerikReikiHomeopatiŞifa YöntemleriEnerjiÇakralarAuraÇeşitliİletişim 

 

Reiki

 

 Reiki

 Reiki nedir

 Usui Reiki

 Dereceler

 İnisiyasyon

 Çakralar

 Uygulama

 Sistemler

 Soru-Cevap

 Eğitim

 

 

 

 

  Akla takılan sorular ve cevapları...

 

 

Aşağıda, bu güne kadar karşılaştığımız bazı soruların cevaplarını bulacaksınız. Bu konular Reiki seminerlerimiz sırasında detaylı olarak kapsanmasına rağmen gene de akıllara takılabilmektedir. Böyle bir derlemenin yararlı olacağı düşüncesindeyiz. Sorular ve cevaplar çoğunlukla Reiki uygulamasına yönelik olmakla birlikte, Reiki derecesi almadığı halde konuya ilgi duyanlara da Reiki'nin boyutlarıyla ilgili bilgi verebilecektir.

İlgilendiğiniz sorunun üstüne tıkladığınızda doğrudan cevabına ulaşabilirsiniz.

Yeni sorular geldikçe bu sayfada cevaplarını vereceğiz. Sizin de sorularınızı bekliyoruz. E-mail atın yeter; Sorunuza mümkün olduğu kadar geniş şekilde, genelleştirilerek bu sayfada yer verilecek.

SORULAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAPLAR

Reiki uygulamalarında bana veya yaptığım kişiye bir zarar gelir mi?

Hayır! Evrenin enerji sistemi zarar vermek için değil, hayat vermek için kurulmuştur. Enerji her bölgede sadece gerektiği kadar çekildiğinden tamamen güvenlidir.

Sorulara dön

Ben de Reiki 1.Derece eğitimini almak istiyorum. Nereden Master bulurum?

Reiki eğitimi almak kendiniz için verebileceğiniz gerçekten doğru bir karardır. İnternet ve basılı kaynakları tararsanız bazı Master'lara ulaşmanız mümkün olabilir. Ancak şu anda da doğru bir kaynaktasınız; Bu sayfaların hazırlayıcıları, başta Suada Congar olmak üzere yıllardır her derecede Reiki eğitimi ve inisiyasyonları vermektedir; master@reikilink.com adresine mail atarak sizinle irtibata geçilmesini sağlayabilirsiniz. Reiki eğitimleri grup halinde verilebildiği gibi, sizin zamanınıza uygun tamamen kişisel özel eğitim de verilebilmektedir. Eğitim ücretinde farklılık yoktur. Bu eğitimler İstanbul'da yapılmaktadır. Ancak yaz aylarında İzmir'de de eğitimler verilebilmektedir.

Sorulara dön

Başkasına enerji verirken ben de yararlanıyor muyum? Yoksa bendeki enerjiyi mi tüketiyorum?

Tabii ki siz de yararlanıyorsunuz! Sizden hiç bir şey eksilmiyor, tam tersine artıyor! Unutmayın biz Reiki verirken bir kanal görevi görüyoruz. Evrenden gelen Enerji içimizden geçerek ellerimizden uyguladığımız kişiye akıyor. Bu sırada kendimizin ihtiyacı olan enerjiyi de otomatik olarak alıyoruz. Eğer sürekli her gün başkalarına Reiki uyguluyorsak çoğu zaman kendimize de vermemiz gerekmeyebilir.  

Sorulara dön

Uygulama sırasında pozisyon sırasını karıştırdım ne olur?

Önemli değil. İdeal şekli, sırayı korumaktır. Ancak atladığınız pozisyonu geri dönerek tekrarlayabilirsiniz.  

Sorulara dön

Uygulama öncesi ve sonrası elleri yıkamak şart mı?

Çok iyi olur! Ellerin yıkanması üzerimizde biriken düzensiz enerjimizi topraklayıp boşaltmak için gereklidir. 

Sorulara dön

Uygulayacağım kişi Reiki’ye inanmıyor. Bu durumun etkisi olur mu?

Hayır! Reiki bilincimizin dışında, mekanik çalışır. Ancak inanç olması, tedaviyi çok olumlu etkiler ve yararlanmayı arttırır.  

Sorulara dön

Reiki uygularken ellerimde ısınma hissetmiyorum. Acaba inisiyasyonum başarılı olmadı mı?

Bu konuda kuşkunuz olmasın! Bazı kişilerde her zaman, hemen herkesde de zaman zaman ellerde ısınma görülmeyebilir. Bu Reiki’nin ya da inisiyasyonunuzun işe yaramadığını göstermez. Sadece her insanda Reiki’nin işleyişi ve kişi algılaması farklılıklar göstermektedir. Sizin inisiyasyonunuzu gerçekleştiren Reiki Master’ı da aslında Evrensel Enerji için bir kanaldır ve Reiki ile geçen uzun çalışmalar sonrası sizin de bir kanal olabilmeniz için yardımcı olmak üzere aracılık etmektedir. Yani Reiki ona da yanlış yapma şansı vermemektedir. Master’ınıza güvenin.  

Sorulara dön

Reiki uygulamasında üzerimizdeki metallerin çıkarılması gerekli midir?

Evet! Gerek bizim gerekse uyguladığımız kişinin üzerindeki metaller, uygulama sırasında enerji akışında sapmalara yol açacak ve enerjiden yararlanmayı engelleyecektir.  

Sorulara dön

Reiki uyguladığım kişi tedaviden sonra kendini daha kötü hissettiğini söylüyor. Bu mümkün mü? Neyi Yanlış yaptım?

Evet mümkün! Hiç bir şeyi yanlış yapmadınız! Bazı kişilerde, özellikle gerek ruhsal, gerekse fiziksel rahatsızlıkları fazla olan kişilerde, tedavi sonrası, beden bağışıklık sistemleri, aldığı yeni enerjiye adaptasyonda güçlü hareketlenmeler gösterdiğinden, mevcut rahatsızlıklar için mücadele ve karşı direnç, rahatsızlık göstergelerinde artma olduğu duygusunu vermektedir. Bu durum Reiki’nin çok etkili şekilde işlediğinin de bir göstergesidir. Bu arazlar genellikle 24 saat geçmeden ortadan kalkar. Bu durumda tedaviye ara verilmemelidir. Bir sonraki uygulamada, hissedilen bu etki ya çok hafifleyecek ya da muhtemelen yerini büyük bir rahatlamaya bırakacaktır. Tedavinin her şartta en az dört gün üst üste yapılması etkili sonuç için gereklidir.  

Sorulara dön

Reiki uyguladığım kişi uygulama sırasında, titriyor / çok terliyor / geğiriyor / gaz çıkartıyor / gülüyor  / ağlıyor vb… Bunlar normal mi? Ne yapmalıyım?

Nadir görülen tepkiler olmakla birlikte hepsi normaldir. Uygulamakta olduğunuz tedaviyi kesmeyin ve aynen sonuna kadar devam edin. Sakinleşme göreceksiniz.  

Sorulara dön

Kendime Reiki uygulamayı ne sıklıkta yapmalıyım?

Dilerseniz her an! Reiki gücü uygulandıkça artar. Tavsiye edilebilecek şey, elleriniz her boş kaldığında ellerinizi bedeninize koyarak Reiki vermeyi alışkanlık haline getirmenizdir. Bu sizin sürekli yaşam enerjisi ile dolu kalmanızı ve rahatsızlıklara karşı dirençli olmanızı sağlar. Böylece tedavinize ihtiyaç duyacaklara her an hazır olabileceksiniz. Fırsat buldukça 2-3 günde bir kendinize tam bir Reiki uygulaması gerçekleştirmeniz çok yararlı olacaktır.  

Sorulara dön

Alkolün gerçekten Reiki üstünde olumsuz etkisi var mı?

Evet! Alkol vücudun çalışan sistemlerinde dengesizliklere neden olmakta ve enerji kanallarını tıkamakta ve tedavinin etkisiz kalması veya çok uzun sürmesine neden olmaktadır. Bu nedenle alkolün yaklaşık 24 saat süren etkisi geçmeden yapılacak Reiki uygulaması yararsız olacaktır.  

Sorulara dön

Hayvanlara da Reiki uygulayabilir miyim?

Tabii ki! Üstelik kedi, köpek, kuş gibi ev hayvanı dostlarımız Reiki uygulamasından çok hoşlanırlar. Yalnız, öncelikle kendilerinin ihtiyaç hissettikleri vücut bölgelerine sizin ellerinizi yönlendirirler ve yeteri kadar aldıklarında artık sizden kaçmaları normaldir. Hayvanlarımızın kanalları daha açık olduğundan el pozisyonlarımızda sürelerin çok daha kısa tutulması yeterlidir.  

Sorulara dön

Bitkilere de Reiki uygulayabilir miyim?

Hem de çok etkili bir şekilde! Bütün ev, saksı, bahçe bitkilerine, ağaçlara, sebzelere Reiki uygulayabilirsiniz. Düzenli aralıklarla, mesela her su verdiğinizde bitkinin yapraklarına, gövdesine, toprağına ellerinizle dokunarak 3-5 dakika Reiki vermeniz durumunda birkaç gün sonraki görünüme şaşıracaksınız. Bitki tamamen ölü değilse yaşama dönecektir.  

Sorulara dön

Yiyeceklere de Reiki uygulayabilir miyim?

Evet! Yiyeceklerimizin de içinde yaşam enerjisi vardır. Yiyecek hazırlıklarınızı mümkün olduğu kadar ellerinizi temas ettirerek yapın. Pişmekte olan yemeklerinize ve içeceklerinize ellerinizi kaplarının üstünde tutarak birkaç dakika Reiki uygulayın. Çoğu zaman farklı bir tat aldığınızı, daha doygun daha lezzetli olduklarını farkedeceksiniz. Bu yolla yiyecekleri arındırıyorsuz, enerji yüklüyorsunuz, yiyecek ve içeceğin elementleri arasında iç denge sağlıyorsunuz, besin değerini ve kalitesini yükseltiyorsunuz.  

Sorulara dön

Kendime Reiki uygularken uyuya kalıyorum/tamamlayamıyorum. Ne olacak?

Hiç bir şey! Bu Reiki’nin sık görülen bir etkisidir. Sizin ihtiyacınız olan rahatlamayı sağladığını gösterir. Sadece düzenli aralıklarla uygulamaya devam edin.  

Sorulara dön

Reiki uyguladığım kişi, tedavi sırasında uykuya dalıyor. Ne yapmalıyım?

Uygulamaya devam edin! Kişinin uykuya geçmesi kanallarının da açılmasını sağladığından uygulamanın olumlu etkisini arttıracaktır. Ancak tedavi bitiminde bir süre daha uyandırmayın. Uyandırırken bunu sakin ve yavaşça yapın.  

Sorulara dön

Düzenli Reiki uyguluyorum. Bir rahatsızlığımda doktora görünmeli miyim?

Tabii ki! Reiki tecrübeniz arttıkça ne tür rahatsızlıkları Reiki ile çözebileceğinizi hissedeceksiniz. Ancak unutmayın; Reiki tıbbın alternatifi değil, onun yardımcısı, destekçisi, tamamlayıcısıdır ve bazı durumlarda da tıp uygulamaları Reiki’nin tamamlayıcısıdır. Yapılacak teşhisler sizin de doğru bölgelere Reiki desteği ile tedaviyi çok süratlendirmenizi sağlayacaktır.  

Sorulara dön

İkinci dereceyi almak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Birinci derece inisiyasyonundan sonra ikinci derecenin alınması için en az üç haftalık, tercihen 2-3 aylık bir sürenin geçmesi ve bu süre içinde hem kendinize hem de başkalarına düzenli ve sıkça Reiki uygulamış olmanız ve toksin atımlarınızın sağlanmış olması gereklidir. Böylece Reiki deneyiminiz artacak, enerji kanallarınız daha güçlü titreşimleri taşımaya hazır hale gelecektir. Bazı özel durumlarda ikinci dereceye geçiş için süre kısaltılabilir. Buna hazır olduğunuzu en iyi siz hissedersiniz ve Master’ınızla birlikte zamanın geldiğine karar verebilirsiniz. Dilerseniz bir başka Reiki Master da size ikinci dereceyi verebilir. Reiki Master/Öğretmen Suada Congar bu konuda size yardımcı olabilir.

Sorulara dön

Üçüncü dereceyi ne zaman alacağım? Ne zaman Master olacağım?

Buna ancak siz karar verebilirsiniz! Pek çok kişi ikinci derecede kalmayı yeterli görmektedir. Çünkü Reiki uygulamalarının tüm boyutları ve bilgileri ikinci derece inisiyasyonu ile tamamlanmaktadır. Master’lık ulaşılacak bir derece olarak görülmemeli, kişinin yaşamını değiştirecek farklı sorumlulukların üstlenilmesi olarak algılanmalıdır. Master’lık uzun süreli Reiki uygulamaları ile, Evrensel Yaşam Enerjisinin sadece bedende değil ruhsal planda da hissedilmeye başlanmasıyla gelişen bir süreçtir. Zamanının çoğunu sonsuz bir kaynak olan Reiki’yi anlamaya ve araştırmaya yöneltmeyi gerektirir. Bunun yanısıra Reiki’yi, evrensel sağlığı ve uyumu sağlama yönünde çok önemli bir armağan olarak algılar ve yaygınlaşması, yararlarının arttırılması için kendini Reiki’nin öğretimine adar. Bu konum gündelik hayattan bazı fedakarlıkları gerektirir. Bu yönleriyle Master’lık derecesi filozofik bir derecedir. Tercih sizin. Arzu etmeniz durumunda ve Master'ınızın da bunu kabul etmesiyle, Master’ınızla yapacağınız çalışmalar sonrası, hazır olduğunuzu hissettiğinizde siz de bu sorumluluğu üstlenebilirsiniz?  

Sorulara dön

Reiki'yi öğrenmek istiyorum; Bana maliyeti ne olacak?

Reiki eğitimi ve inisiyasyonları için her master kendince uygun gördüğü bir ücret almaktadır. Her derece için ayrı ayrı ücret alınması söz konusudur. Bu ücretler harcanan zamana, öğrenciye verilen eğitim materyaline, eğitim gruplarının yapılarına, Master'ın yaklaşımına göre değişiklik göstermektedir. Eğitim ücretleri tüm dünyada birinci ve ikinci derecelerin her biri için genellikle 50-250 ABD Doları arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak interneti tararsanız sizi "kredi kartınızla birkaçyüz dolara uzaktan inisiyasyonla Master Derecesi" verecek birilerini bile bulabilirsiniz! Tabii ne kadar güvenilir orası tartışılır! Ülkemizde uygulanan net bir ücret standardı yoktur. Bizim uyguladığımız ölçüye göre Reiki'yi öğrenmek ve ömür boyu sürecek bir Reiki kanalı haline gelmek için yapacağınız yatırım ilk iki derecenin her biri için 100 ABD doları ölçüsündedir. Bu yatırım tutarı Reiki enerjisi için değil, Master'ın size ayırdığı zaman ve bu konuda sizin için yaptığı çalışma için küçük bir katkı olarak görülmelidir. Kişisel Master'lık ve Master/Öğretmenlik dereceleri için ise yurtdışında 10.000 ABD Dolarına kadar çıkan rakamlar istenmektedir! Ancak bizim yaklaşımımız bu dereceler için bir rakam belirlenmesinin asla sağlıklı olmadığı yönündedir. Bu dereceler Master'la öğrencisi arasında özel bir yaklaşımı ve uyumu gerektirir düşüncesindeyiz ve bu derecelerin eğitiminde rakamların ötesinde başka kriterler ve sorumluluklar yer almalıdır. Bu nedenle Kişisel Master'lık için cüzi bir katkı beklenmekle birlikte, Master/Öğretmenlik, Master'ın kendi aday seçimi ve tercihi ile karşılıksız olabilmektedir.

Sorulara dön

Reiki bütün canlılar için madem doğal bir hak ve ödül, öyleyse inisiyasyon için neden para alınıyor?

Reiki için para ödenmiyor ki! Ödenen para öncelikle Reiki Master’ın, sizin için ayırdığı zamanı içindir. Bu ödülden sizin de yararlanmanızı sağlamak için kendini hazırladığı ve geliştirdiği süre boyunca yaptığı, geçmiş maddi ve manevi yatırımına bir nebze de olsa katkıda bulunmanız içindir. Master’ın yaşamında Reiki, önceliği aldığından hayatını sıkıntısız sürdürebilmesi için gerekli maddi koşullara ve para kazanacağı iş dünyasına ağırlık vermesi çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Ayrıca karşılığı verilmeden elde edilen şeylerin insan üzerinde minnettarlık ve ezilme duygularını birlikte yaşattığı görüldüğünden, alınanın karşılığının ödenmesi, karşılıklı ruh huzuru da sağlamaktadır. Bütün bu nedenlerle inisiyasyon için verileni, bir fiyat değil, Master’ın çabasının karşılığı ve takdiri olarak görmek uygun olacaktır.  

Sorulara dön

Başkalarına Reiki uyguladığımda para almalı mıyım?

Evet! Yukarıda belirttiğimiz nedenler bütün Reiki uygulayıcıları için geçerlidir. En önemli neden, kişilerin borçlu kalma duyguları yaşamalarını önlemektir. Ancak farklı düşüncelerle para almak istemeyebilirsiniz. Bu durumda mutlaka sembolik bir karşılık alın. Bunun hem sizi, hem de karşınızdakini çok rahatlattığını göreceksiniz. Bir çok Reiki uygulamacısı tedavi karşılığı aldığını kendine alıkoymak yerine çeşitli kurumlara bağışladığını belirtmektedir. Siz de bu yolu şeçebilirsiniz.  

Sorulara dön

Siz Master olarak tedavi yapıyor musunuz? Kaç para alıyorsunuz?

Pek çok Master eğitim ve inisiyasyonları yanısıra tedavi de yapmaktadır ve bunun karşılığında aldığı para ile geçimlerini sağlamaktadır. Ancak biz, Reiki'nin öğretimine ağırlık verdiğimizden düzenli tedavi yapmamaktayız. Tedavilerde ağırlığı tamamen tıbbın çaresiz kaldığı ve acil vakalara vermekteyiz ve bunu da gerçek ihtiyaç durumlarıyla sınırlamaktayız. Bu çalışmalarımız içinse hiç bir şekilde bir ücret almamaktayız. Hasta olan kişiyi ve yakın çevresindekileri İnisiyasyonla Reiki kanalı haline getirerek bize ihtiyaç kalmadan sağlıklarına kendilerinin kavuşması en büyük arzumuzdur.  

Sorulara dön

Reiki’den çok para kazanılır mı?

Emin olun ki hayır! Reiki’yi ne kadar fazla uygularsanız ruhsal planda o denli fazla gelişme sağlarsınız. Ve Reiki huzurlu bir sadeleşme getirir. Bu da beklentilerinizin maddiyattan çok maneviyata yönelmesine yol açar. Bu nedenle, bu yola para kazanmak için bile çıksanız, bir süre sonra arayışlarınızın yönü değişecek ve ihtiyacınız olanın fazlasını aramayacaksınız.  

Sorulara dön

Reiki’den bir yarar sağladığımı düşünmüyorum. Artık sıkıldım. Uygulamayı bırakırsam ne olur?

Hayatınızda öyle bir an gelir de kendinize ve başkalarına Reiki vermek istemezseniz, bu durum sizin gelişiminize ve olumlu yönde değişiminize karşı ruh ve beden yapınızda bir engel oluştuğu anlamına gelebilir. Bu gibi durumlarda umutsuzluk ve reddetme yerine Reiki’ye devam etmek en iyisidir. Bu yolla kısa bir sürede mevcut olan engel çözülebilecektir. Gene bu gibi durumlarda Master’ınızdan da yardım alabilirsiniz. Eğer çok şiddetli fiziki veya  ruhsal travmalar sonrası oluşmuş bir engel varsa Master’ınız gerekli müdahaleyi yapabilecektir.  

Sorulara dön

 Eğitim

 

 © Copyright 2020, Reikilink
www.reikilink.com     info@reikilink.com