reiki1  

  reikilogo2


   Ana SayfaİçerikReikiHomeopatiŞifa YöntemleriEnerjiÇakralarAuraÇeşitliİletişim 

 

Reiki sistemleri

 

 Reiki

 Reiki nedir

 Usui Reiki

 Dereceler

 İnisiyasyon

 Çakralar

 Uygulama

 Sistemler

 Soru-Cevap

 Eğitim

 

 

 

  Farklı görünen ancak özünde aynı olan Reiki sistemleri

 

 

Reiki ve benzeri şifacılık tekniklerinin tümü aynı evrensel yaşam enerjisi kaynağını kullanır. Özünde hepsi aynı amaca hizmet eder ve etkilidir. Ancak zaman içinde bazı arayışların etkisi ve çeşitli kaygılarla bazı Reiki master'ları tarafından enerjinin farklı uygulama teknikleri geliştirilmiştir. Tespit edebildiğimiz ve sıkça adı duyulan 7 daha az duyulmuş 19 farklı teknik dünyada taraftar bulmaktadır ve bir reiki tekniği enflasyonu oluştuğu görülebilir. Tekniklerin biri ötekinden daha üstündür diyemeyiz. Önemli olan uygulayan kişinin ve tedavi alanın kendini daha iyi hissedip hissetmediğidir. Tüm teknikler Reiki'nin farklılaştırılması olduğundan orijinal ve basit olanın yani "sade" Reiki'nin en kolay uygulanan ve geçmişte olduğu gibi bu gün ve gelecekte de aynı güçte etkinliğini sürdüren teknik olarak kalacağını düşünüyoruz.

Bu anlayışla "Usui Reiki" sisteminin bile bugün sayıları onlarca olan reiki sistemlerinden sadece biri olarak algılanabileceği iddia edilebilir. Ancak tekniğin öncelikle ve ilk kez Dr. Usui tarafından çağdaş kullanımını oluşturduğu ve isimlendirdiği dikkate alınarak bir saygı çerçevesinde Usui Reiki'nin esas ve yeterli olduğunu söylemeliyiz.

Bu gün reikiyi sanki bir mason locasındaki dereceler gibi 17 dereceye kadar çıkartanların "grandmaster" ünvanlarının olduğu, herbiri çok yaratıcı ilahi ya da antik isimlerle pazarlanan sistemlerle, bir yığın çizgilerle oluşturulmuş sembollerle dolu bir yeniçağ döneminde yaşıyoruz. (Bir küçük hatırlatma; Reikide sadece 3 derece vardır ve bu dereceler sadece uygulama kolaylığı için oluşturulmuştur... "Grandmaster'lık" ben yaptım oldu türünden bir ünvanlandırma ve derecelendirmedir. Usui bile kendine grandmaster dememiştir. Bu işe gönül veren ve yaşamını Reiki ile dolduran masterlar bir dönem sonra farklı açılımlar yaşamaktadırlar ancak beraberinde dinginlik ve tevazuyu da içselleştirirler ve ünvanlara-derecelere hiç mi hiç ihtiyaç duymazlar...

Bu satırların sahipleri Türkiye'nin ilk master'larındandır1990 yılından bu yana farklı ülkelerde yaptıkları çalışmalardan tüm bu sistemlerin birçoğunda master/hocalık seviyelerine sahiptir ve aralarındaki farkları ve aynılıkları deneyimlemişlerdir. Bu nedenle tek bir kaynağın farklı yorumları olduğunu ve her bir bireyin aslında kendi sistemini oluşturacağını hatırlamak gerekir...

Kanalınız açıldıktan sonra uygulamanızı siz de istediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz... Yeter ki bunu yeni bir keşifmiş gibi pazarlamaya dönüştürmeyin!

Pek çok farklı sistemle ilgili detaylı açıklamalara yakında bu sayfalarda yer vereceğiz.

 Soru-Cevap

 

 © Copyright 2020, Reikilink
www.reikilink.com     info@reikilink.com