reiki1  

  reikilogo2


   Ana SayfaİçerikReikiHomeopatiŞifa YöntemleriEnerjiÇakralarAuraÇeşitliİletişim 

 

Homeopati

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Homeopati: Yaşamın Gerçeği...

 

 

“Similia Similibus Curentur...”

“Benzer benzeri iyileştirir.” 

 

Hipokrat

 

“Dünyadaki her şeyin bir nedeni vardır.

Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür.

Ve her insan bir görev için yaratılmıştır.”

Kızılderili atasözü

 

 

HOMEOPATİ'nin KURUCUSU

 

Dr. Samuel Hahnemann
1755 - 1843

 

1755-1843 yılları arasında yaşamış olan  Alman hekim, bilim adamı ve araştırmacı... Bugün doğuda ve batıda çok sayıda insanın şifa bulmak ve kendini daha iyi hissetmek için başvurduğu homeopati sisteminin kurucusu...

Hahnemann’ın yaşadığı devirde hastalıkların nedenleri ve tedavisi konusunda çok az şey biliniyordu. Çoğunlukla yanlış teşhisler ve uygulanan yanlış tedaviler sonucu pek çok insan hayatını kaybediyordu.

11 dil bilen  Hahnemann bir tıp doktoruydu. Ancak o devirdeki tıbbi yöntemlerin insanların şifa bulmasında çok aciz ve yetersiz kaldığını gördü. Doktorluğu bıraktı ve bir çok dilden tıp kitapları çevirmeye başladı.

Bu kitaplardan kininin sıtmayı tedavi edebildiğini öğrendi. Bunun üzerine hastalıkların kendilerine benzer rahatsızlıklar yaratan maddelerle tedavi edilebildiğini söyleyen kadim bilgilerden yola çıkarak kendi üzerinde bir deney yapmaya karar verdi. Sıtmaya yakalanmış kişilerin tedavisinde kullanılan dozun 3 katı kinin almaya başladı. Tabii ki çok geçmeden sıtma belirtileri görüldü. Böylece gerçekten anladı ki benzer benzeri iyileştiriyordu.

Bunun üzerine Hahnemann başka bir çok doğal maddeleri de yüksek dozda yemeye ya da içmeye başladı. Bunların kendinde meydana getirdiği belirtileri bir bir yazdı.

Böylece her bir homeopatik ilacın ayrı ayrı ve çok detaylı olarak etki alanlarını konu alan  homeopatinin ‘Materia Medica’sı oluşmaya başladı.

 

 

Homeopati Nedir?

 

Homeopati, “benzer benzeri iyileştirir” esasına dayalı olarak çalışan ve şifa kaynağını bitki, hayvan, mineral ve metal gibi uygun her türlü maddeden alan bir bilim dalı...

 

Homoeos – Pathos

 

Benzer    -  Rahatsızlık

 

 

 

Homeopatik İlaçların Kaynakları

 

 

 

 

Homeopatik İlaçlar Nasıl Oluştu?

Hahnemann zamanından başlayarak gönüllü denek gruplarıyla yapılan çok titiz çalışmalarda her bakımdan sağlıklı insanlara belli maddelerin değişik dozlarda  verilmesiyle ortaya çıkan belirtilerden yola çıkılarak, tutulan çok detaylı kayıtlar bugün homeopatların en değerli kaynaklarından biri olan Materia Medica oluşturulmuştur

 

 

Homeopatik İlaçların Diğer İlaçlardan Ne Farkı Var?

 

Homeopatik tedavilerde kullanılan  ilaçların  kullanıldıkları ilk yıllarda bazı yan etkiler yarattıkları gözlemlendi. Bunun sonucunda  Dr. Hahnemann bu konuda bir seri  araştırma yaparak sonunda bu sorunu ilaçları “potentizasyon” denilen bir işleme tabi tutarak çözdü.

 

Potentizasyon…

 

 

Homeopatik ilaçların sırrı burada yatar. Bu işlem sırasında maddesel ilaçlar binlerce kere sulandırılarak madde özelliğinden ve içindeki yan etki yaratan ajanlardan arındırılır. İlacı oluşturan maddenin artık sadece şifa veren kısmı kalmıştır elimizde... Homeopatik ilaçları diğer ilaçlardan ayıran en önemli özellik budur.

 

 

Homeopati Eğitimi...

 

 

 

 

 

Homeopatinin klasik tıptan farkı ne?

Üç temel fark:

 

Yan etkisi yok

Kronik hastalıklar tedavi edilebiliyor

Bütüncül tedavi sağlıyor

 

(Verem, fobi ve sedef gibi rahatsızlıklar tek bir ilaçla tedavi edilebiliyor)

 

 

 

Homeopata Gidince Ne Olur?
Bir Homeopati Görüşmesi Nasıl Geçer?

 

Bir homeopat, kendisine başvuran kişiyle ilk olarak uzun bir konuşma yaparak onu iyice tanımaya çalışır. Her türlü önyargıdan arınmış bir şekilde, ona sorular sorar ve anlatılanları titizlikle kaydeder. Tarafsız bir şekilde hastayı gözlemler. Bu çalışmanın sonunda kişide tespit edilen bulgu, belirti ve özelliklerinden yola çıkarak ona en uygun kişisel homeopatik ilacın hangisi olduğuna karar verilir. Hasta homeopatın uygun bulduğu şekilde homeopatik ilacını kullanmaya başlar.

 

 

Neden Bu Kadar Detaylı Bir İnceleme Yapılıyor?

Homeopati de esas olan kişiyi bir bütün olarak ele almaktır. Hastanın bedensel, zihinsel, duygusal ve ruhsal yapısının tam olarak  analiz edilmesi gerekir.

Bu analiz sonunda tamamen o kişiye özel bir ilaç kullandırılır. Yani homeopatide hastalıkların değil kişilerin ilacı vardır.

Aynı rahatsızlıktan yakınan kişiler için uygun olan ilaçlar tamamen birbirinden farklı olabilir fakat her biri ayrı ayrı şifa bulur. Bunun nedeni basittir: Her birinin bu rahatsızlığa sahip olmasının nedenleri ayrı yerlerde yatar

 

Homeopatik İlaçlar Neyi Nasıl İyileştirir?

 

Homeopatik anlayışa göre her canlı kendi doktorunu içinde taşır. Hastalıklar ise Hahnemann’ın yaşamsal güç olarak adlandırdığı bu kendi kendini iyileştirme ve iyi tutma yeteneğimizi bazen bazı nedenlerle kaybettiğimiz dönemlerde ortaya çıkar.

Homeopatik ilaçlar yaşamsal güç alanımızın bozulan dengelerini onararak bizim kendi kendimizi iyileştirmemizi sağlar. Yani bir şekilde içimizdeki yaşamsal güç rahatsızlık hissettiğimiz alana yönlendirilir. Orada bir iyileşme görülene kadar tedaviye devam edilir. Böylece belirtiler başka zararlara yol açmadan bizi terk ederler.

 

 


 

Homeopati  E-mail

 


 

 Reiki

 

 © Copyright 2020, Reikilink
www.reikilink.com     info@reikilink.com